Nejefektivnějším způsobem několika posledních let, jak zvýšit rychlost práce s PC/notebookem a z již příliš pomalého stroje opět udělat opět použitelné zařízení, je výměna plotnového HDD disku za SSD disk. Rozdíl v rychlostech je markantní.
Rozhraní SATA pro disky a mechaniky
Sběrnice SATA 1.0 vznikla v roce 2000 a nabízela teoretickou rychlost 150 MB/s. Její vývoj pokračoval až k SATA 3.0, která už dosahovala teroterické rychlost 600 MB/s.
Připojení SATA se do základních desek stále osazuje, protože slouží k připojení jak pevných disků, tak například DVD mechanik. Ale ty také mizí z trhu, jako přenosná CD/DVD media.
Pro nové disky raději M.2 disky
Připojení M.2 je spjato se vznikem sběrnice PCIe v roce 2003 a protokolem NVMe. PCIe 1.0 dosahuje teoretické rychlosti 3 GB/s, takže je 6x rychlejší než SATA 3.0 a 20x rychlejší než SATA 1.0.
Současné PCIe formáty mají teoretickou rychlost více než 100 GB/s a vývoj ještě není u konce. Každých několik let se tato rychlost navyšuje, s novou revizí.
Trh je M.2 formátu nakloněn, oprávněně
Rychlosti mluví za vše a proto není divu, že jsou SATA disky vytlačovány. V některých případech dokonce nejsou SATA disky některých značek vůbec k dostání. Příkladem je SSD disk Crucial MX500 500 GB, který jsem si oblíbil jako kvalitní náhrada disků již starších PC a notebooků. Kapacita 500 GB je pro starší PC obvykle dostačující, rychlosti jsou velice pěkné (čtení 560MB/s, zápis 510MB/s), životnost 180TBW je naprosto dostačující. Záruku 5 let jsem ještě nikdy nevyužil, disky Crucial MX prostě drží.
Bohužel například u oblíbeného e-shopu Smarty.cz se SSD Crucial disky s připojením SATA neprodávají. Mají je pouze v M.2 provedení, takže se po SATA discích Crucial musím podívat jinam, nebo prostě zvolím jinou značku. Ale osobně se za Crucial disky přimlouvám.