Deepin, konečně pořádný Linux?

Pokud se alespoň trochu pohybujete v počítačovém světě, už jste určitě slyšeli slovo “Linux”. Možná jste také slyšeli o tom, že je to operační systém, takže něco jako Windows. Že by měl Windows nějakou konkurenci? …

Deepin logo, 1200x630 px na bílém pozadí

Pokud se alespoň trochu pohybujete v počítačovém světě, už jste určitě slyšeli slovo “Linux”. Možná jste také slyšeli o tom, že je to operační systém, takže něco jako Windows. Že by měl Windows nějakou konkurenci?

Linux na PC nehledejte

Co je týká počítačů a notebooků, téměř všude se setkáte s operačním systémem Microsoft Windows, protože jsou na něj lidé zvyklí, všechno na něm funguje a je globálně nejužívanější.

Podle Statcounter v roce 2009 (počátek měření na Statcounter) byl Windows na 95 % všech měření a takřka neměl konkurenci. Linux neměl ani 1 %.

Postupem času se pozice Windows klesala. Na druhé místo se “probojoval” operační systém OS X společnosti Apple a Linux také pomalu roste. Ale stále je jeho užívanost na desktopech v řádu jednotek procent.

Užívanost OS Windows od roku 2009 do roku 2024
Užívanost OS Windows od roku 2009 do roku 2024

Linuxu chyběla uživatelská přívětivost

Už od počátku Linux a jemu příbuzní patřili spíše programátorům a geekům, kteří neměli a nemají problém s prací v příkazovém řádku. Nepotřebují ke své práci “omalovánku”, zatímco zbytek populace žije ve “woknech”.

Příkazový řádek, Terminál v Linuxu
Příkazový řádek, Terminál v Linuxu

Správně by se tedy měl podtitulek rozšířit na “uživatelskou přívětivost pro běžné uživatele”.

Ubuntu, Linux Mint a další

Pomoc dostat Linux mezi běžné lidi si vzali za své například Ubuntu nebo Linux Mint. Oboje to jsou distribuce, pro jejichž používání nepotřebujeme znát jakýkoliv textový příkaz a pracují v okenním režimu, podobně jako Windows. Patří mezi globálně nejužívanější.

Jejich grafické pojetí a funkčnost se však nemůže rovnat komerčním projektům, jako jsou již několikrát zmiňované Windows.

Obrázek na téma Ubuntu
Obrázek na téma Ubuntu

Je to hodně o penězích

Linuxové jádro (kernel) je šířené jako open source, tedy s otevřeným zdrojovým kódem. I když jsou po celém světě tisíce a desetitisíce vývojářů a přispěvatelů, kteří Linux vylepšují, je to bez nároku na odměnu. Bez centralizovaného a rozumně financovaného postupu se Linux bude jen těžko dostávat na úrovně placených systémů Windows a OS X.

Grafický Deepin jako blesk z nebe

Svůj příspěvek zakončím zmínkou o operačním systému Deepin, který je založen na stabilní linuxové distribuci Debian, ale jde svou cestou. Co mnozí hned odsoudí je jeho vznik a existence ve spolupráci s čínskou společností Wuhan Deepin Technology Co., Ltd.

Ale jak vidíme například v oblasti elektromobility, Čína má velice schopné pracovníky a v Číně vzniká mnoho kvalitních produktů a značek. Například jedna z největších značek mobilních telefonů Xiaomi.

Deepin logo, 1200x630 px na bílém pozadí
Deepin logo, 1200×630 px

Já osobně se chci operačnímu systému Deepin věnovat více, takže mám pro něj připravené repasované testovací PC, na které Deepin nainstaluju a budu se snažit na něm normálně “žít” jako na počítači s Windows.

O svém počínání zde budu psát příspěvky, rady a návody, které najdete pod štítkem Deepin. Zůstaňte proto nalazeni a sledujte mě.

2 komentáře u „Deepin, konečně pořádný Linux?“

Napsat komentář