Stručné informace o operačním systému Deepin jsme si již sdělili v předchozím příspěvku. Pokud jste se rozhodli pro jeho dlouhodobou instalaci nebo jen kratší otestování, nyní ho jdeme instalovat. Připravte si vše potřebné.
Ideální je použít flashdisk
Jelikož ISO obraz Deepin obsahuje přes 5 GB dat, musíme si pořídit patřičné médium. Nejsem fanoušek vícevrstvých DVD médií (podle mě už jsou za zenitem), takže volím flashdisk o kapacitě nejméně 8 GB.
Dalším krokem je dostat instalační data na přenosné médium. K tomu nejraději používám program Rufus, o kterém jsem psal ve svém jiném příspěvku.
Po vložení cesty k obrazu Deepin se zvolí nejvhodnější konfigurace, kterou vidíme na snímku níže. Oddíl bych ponechal MBR a souborový systém FAT32. Už se mi také stalo, že se mi nedařila instalace ze souborového systému NTFS.
Při snaze o vytvoření bootovacího disku v Rufusu můžeme být vyzvání ke stažení dodatečných souborů. To bez problémů můžeme odsouhlasit, trvá to několik vteřin.
Instalace a čínský default
Pokud instalujeme jako primární operační systém, stačí vložit flashdisk do PC, v BIOS povolit načítání přenosných medií před pevným diskem (pokud již není nastaveno) a restartovat.
Po načtení naskočí úvodní okno Deepin v anglickém jazyce, odkud můžeme systém vyzkoušet (1. volba z nabídky), a následně přejít k instalaci.
Že je Deepin operačním systémem spolu-vyvíjeným pod čínskou společností se nezapře hned při výběru jazyka. Před-vybraným jazykem je Čínština, která já rozhodně nerozumím. Naštěstí je o kousek níže výběr jazyka “Český“. Volba byla jasná. Podle toho se nastaví české rozhraní klávesnice a časové pásmo Praha.
Mezi ikonami na ploše najdeme “Nainstalovat deepin” a pokračujeme. Opět zvolíme Český jazyk jako primární a hned máte na výběr, kam budeme instalovat. Jestli využijeme celý disk, nebo jeho část, nebo jestli diskový prostor nastavíme sami.
Nejen začátečníkům doporučuju instalovat na celý disk, tedy první volba. Jen připomínám, že je minimální požadovaná velikost 64 GB, takže například na malý přenosný disk nenainstalujete.
Dále už postupujete podle anglicko-českých instrukcí, přičemž vás instalační proces informuje o vymoženostech a funkcích, kterými Deepin disponuje.
Dle informací z instalace cca 46 GB zabere datová část operačního systému, 15 GB systém samotný. Instalace trvá několik minut a je závislá jak na rychlosti flashdisku, tak na rychlosti pevného disku (důrazně doporučuju SSD).
Nutno podotknout, že instalace trvá déle, než u jiných linuxových distribucí, jako je například Linux Mint nebo Ubuntu. Je to dáno tím, že Deepin slibuje větší uživatelský komfort a kvalitnější systém.
Restart a ponor do Deepin
Po dokončení instalace nás čeká už jen vyjmutí přenosného disku a restart. Při prvním spuštění si vytvoříme účet počítače, který budeme potřebovat pro přihlašování. Také si zde můžeme nastavit profilový obrázek.
Po vytvoření účtu budeme vyzváni k zadání přihlašovacího hesla a už se ocitáme v desktopovém rozhraní Deepin. Můžeme se ponořit do jeho zkoumání, objevování a používání.
2 komentáře u „Jak nainstalovat Deepin, přehledný postup“