Velice dobrá otázka. Pokusím se na ni odpovědět, ale nejdříve začnu trochu zeširoka. Google je největší internetová společnost na světě. Jejím velkým zdrojem příjmů jsou reklamy. Ty najdeme nejen ve vyhledávači Google.cz, ale také na mnoha webových stránkách například ve formě bannerů, odkazů, videí apod.
Z tohoto důvodu je pro Google důležité mít prohlížeč, který budou lidé rádi používat a který nebude komplikovat zobrazování reklam. Tak vznikl Google Chrome.
Uzavřený zdrojový kód vadí
První z věcí, která vadí, je uzavřenost kódu Google Chrome. Tento projekt je sice založen na open source Chromium, ale Google si ho upravil dle svého.
Uzavřený kód neodpovídá filozofii svobodného operačního systému, čím se Linux snaží být.
Personalizace a sledování
Dalším negativně přijímaným aspektem je personalizace výsledků vyhledávání a reklam. S tím souvisí také sledování činností uživatelů na internetu.
Tzv. remarketingové kampaně, které zobrazují potencionálním zákazníkům to, co si v e-shopu prohlíželi, patří mezi nejúčinnější. Ale návštěvníci je mnohdy nemají rádi, protože se například ze zájmu podívají na nové cyklistické kolo, ale pak jsou tímto kolem “pronásledování” všude možně po internetu.
Tyto postupy určitě nespadají pod svobodný operační systém.
Linux jako zdroj příjmů Google?
Výše uvedeným jsme pochopili, že i když je Google Chrome nabízen zdarma, zdarma není. Pokud by Linux začal nabízet stažení a instalaci Google Chrome, podílel by se na distribuci komerčního produktu, což je opět proti jeho filozofii operačního systému zdarma pro lidi.
Firefox a další prohlížeče
Primárním internetovým prohlížečem Linux Mint a dalších linuxových distribucí je Mozilla Firefox. Ten byl před lety velice oblíbeným prohlížečem (ještě před vznikem Google Chrome), protože se jednalo o skoro jedinou alternativu k Microsoft IE.
S příchodem Google Chrome začal Firefox ztrácet a nyní paběrkuje na samotném chvostu s celosvětovou používaností něco přes 2 %. Google má přes 68 %. Údaje jsou k prosinci 2024.
Instalace Google Chrome na Linux
Prohlížeč Google Chrome nenajdete ani ve Správě software, ani ve správci balíků Synaptic, což jsou dva nejsnazší zdroje programů pro Linux.
Je potřeba jít přímo na oficiální stránku Google Chrome (https://www.google.com/intl/cs/chrome/), odkud si instalátor stáhnete. K dispozici jsou 2 formáty:
- DEB pro systémy Debian, Ubuntu,
- RPM pro systémy Fedora, openSUSE.
Jakožto majitel Linux Mint Cinnamon volím balíček DEB.
Jak je u instalátoru uvedeno, součástí instalace se do operačního systému implementuje repozitář Google, který se bude starat o aktuálnost prohlížeče.